Skip to the content

Social Innovation Relay - SIR

 

Social Innovation Relay (SIR) je soutěžní vzdělávací projekt motivující studenty k vymyšlení inovativního podnikatelského řešení konkrétního společenského nebo sociálního problému. Nově je tato soutěž propojena s mezinárodní virtuální platformou Online Awards (NN Social Innovation Online Award, která je součástí GEN-E Virtual EXPO). Partnerem celého projektu je společnost NN Životní pojišťovna a NN Penzijní společnost, která se zabývá především pojišťovnictvím a správou investic.

Studenti pracují ve dvou až pětičlenných týmech a nejprve se prostřednictvím případových studií a webinářů seznámí s tématikou sociálního podnikání. Poté dostanou šanci přijít s vlastním nápadem na řešení jakéhokoli společenského problému s přesahem do sociálního podnikání. Týmy, jejichž nápady jsou vybrány v národním kole jako TOP 5 v České republice získají zajímavé ceny a dále postupují do evropského výběru NN Social Innovation Online Award, kterého se zúčastní dalších 8 zemí. Absolutní vítěz tohoto programu získá exkluzivní výlet na mezinárodní studentský festival GEN-E v Aténách s možností ukázat svůj nápad potenciálním investorům nebo zaměstnavatelům.

Projektem SIR se snažíme studentům přiblížit téma sociálního podnikání, které má v našich zemích tradici i potenciál. Studenti mají reálnou šanci zjistit, jak fungují běžné komunity i komunity jakkoli znevýhodněných osob a jaké jsou jejich potřeby.

Co díky práci na projektu studenti získají?

  • Rozvoj dovedností: Soutěž nabízí jedinečnou příležitost rozvíjet kreativitu, kritické myšlení, týmovou spolupráci, schopnost řešit problémy a praktickou zkušenost práce na projektu.
  • Osobní růst: Soutěž přispěje k osobnímu rozvoji studentů, zvýší jejich sebedůvěru a motivaci.
  • Možnost ovlivnit svět: Soutěž dává studentům možnost přispět k řešení aktuálních společenských problémů a vytvořit pozitivní změnu.
  • Možnost výhry: Nejlepších 5 týmů získá hodnotné ceny a dostane pozvánku na Job Shadow den do pražské centrály NN.
  • Jedinečná příležitost: V případě úspěchu šance reprezentovat svůj nápad na studentském festivalu GEN-E a setkat se s dalšími mladými inovátory z celého světa.

Co projekt přinese pedagogům a škole?

  • Nové metody výuky: Soutěž může být skvělým nástrojem pro inovaci výuky a propojení teorie s praxí.
  • Motivace studentů: Soutěž může studenty motivovat k aktivnějšímu zapojení do výuky a rozvíjení jejich talentů.
  • Profesní rozvoj: Pedagogové mohou získat nové zkušenosti a poznatky v oblasti sociálního podnikání a inovací.
  • Spolupráce s odborníky: Soutěž může přispět ke spolupráci mezi školou a dalšími organizacemi.
  • Pozitivní image školy: Úspěch studentů v soutěži může zlepšit image školy a přispět k jejímu zviditelnění.

 

Sociální podnikání je obecně prospěšné podnikání, které přináší nejen finanční zisk majiteli firmy a mzdu zaměstnancům, ale především má pozitivní dopad na společnost a komunitu.

Firma musí být ekonomicky soběstačná a zároveň fungovat zodpovědně vůči prostředí, jednotlivcům, místní komunitě i celé společnosti a přírodě. Podniky zaměřené na sociální podnikání často řeší palčivou záležitost, která není podnikatelsky zajímavá pro firmy čistě zaměřené na zisk. Zároveň jsou vnitřní procesy v podniku nastavené tak, že jsou zaměstnanci maximálně zapojeni do rozhodování o fungování firmy. Poměrně zásadní část zisku se zpravidla zpětně investuje do firmy – např. na vzdělávání zaměstnanců, zlepšení pracovních podmínek atd.

Sociální inovace je nové řešení přetrvávajícího sociálního problému nebo nevyužité příležitosti. Výsledkem řešení je prokazatelná kvalitativní změna života cílové skupiny – komunity nebo pracoviště, a tím posílení občanské společnosti.

Do projektu SIR 2024/2025 se můžete přihlásit ZDE.

Projekt začíná přiblížením tématiky formou práce s případovými studiemi o sociálním podnikání, které studentům představí pedagog a dále prostřednictvím webinářů s odborníky z oblasti sociálního podnikání a sociálními podnikateli.

Studenti, které tématika zaujme a inspiruje k vlastnímu nápadu vytvoří pod vedením pedagoga tým – pracovní skupinu a vymyslí svůj „business plán“ zaměřený na sociální podnikáníTýmy mohou mít 2-5 členů. Počet týmů z jedné třídy/školy není omezen.

Týmy představí svůj nápad prostřednictvím virtuální platformy NN Social Innovation Online Award.

Všechny týmy se mohou zúčastnit mentoringové výzvy a požádat o mentora z řad zaměstnanců NN. Pro mentoring vybereme pouze pět týmů.

V národním kole bude vybráno TOP 5 nejlepších týmů z České republiky, které získají zajímavé ceny a účast na Job Shadow v pražském sídle NN. Zároveň jsou tyto týmy nominovány do evropského výběru platformy NN Social Innovation Online Award, do které se zapojí celkem devět zemí se svými projekty.

Do nejužšího výběru dále postoupí celkem 5 týmů, které zaujmou nejvíce. Ty následně čeká rozhovor s porotou z evropské centrály NN. Nejlepší z nich pak vyhraje cestu na festival GEN-E v Aténách s možností ukázat svůj nápad potenciálním investorům nebo zaměstnavatelům.

Pro účast v soutěži není nutné mít založenou JA Studentskou firmu.

Prosinec: Oficiální zahájení soutěže a spuštění přihlášek prostřednictvím učitelů.

Leden – únor: Série motivačních webinářů zaměřených na sociální podnikání a sociální inovace v podání úspěšných sociálních podnikatelů a odborníků z této oblasti. Shlédnutí případových studií. Zamýšlení se nad vlastním podnikatelským nápadem.

  1. 2.: Uzávěrka přihlášek.
  2. 2. – 24. 4.: Registrace týmů do virtuální platformy NN Social Innovation Online Award. Týmy vytvoří virtuální stánek a tím představí svůj nápad.

Březen: Mentoringová výzva. Týmy mohou požádat o mentora z řad zaměstnanců NN, který jim pomůže rozvinout jejich nápad.

25. 4. – 3. 5.: Národní výběr TOP 5 týmů za ČR a jejich nominace do evropského výběru NN Social Innovation Online Award. Tyto týmy získají zajímavé ceny, zúčastní se Job Shadow v pražské centrále NN a mají možnost postoupit do nejužšího kola.
5. 5. – 16. 5.: Mezinárodní výběr z nominovaných týmů na platformě NN Social Innovation Online Award. TOP 5 týmů z každé zúčastněné země soutěží o postup mezi nejlepších pět, které čeká rozhovor s porotou z evropské NN centrály.
19. 5. – 23. 5.: Rozhovory s porotou z NN a výběr jednoho nejlepšího vítězného týmu, který vyhraje cestu na GEN-E v Aténách.
2. 6. – 6. 6.: Vyhlášení výsledků.
1. 7. – 3. 7.: Cesta do Atén a prezentace nápadu/stánku na festivalu GEN-E.

DALŠÍ INTERNETOVÉ STRÁNKY:

  

Příklady úspěšných českých sociálních podniků:

FAIR&BIO PRAŽÍRNA https://www.fair-bio.cz/ - pražírna kávy

CESTA DOMŮ  / https://www.cestadomu.cz/ – hospicové služby

PACKWALL / http://www.packwall.cz/ – upcyklace, ekologie

KAVÁRNY A BISTRA ETINCELLE https://www.etincelle.cz/kavarny-a-bistra - kavárny, pekárny, bistra a catering, úklidové sužby

TOULCŮV DVŮR / https://www.toulcuvdvur.cz/ – vzdělávání, volný čas, ekologie

MODRÝ DOMEČEK / http://www.modrydomecek.cz/ – kavárna, drobné dárky

ERGOTEP / https://www.ergotep.cz/cs/ – služby pro e-shopy i kamenné prodejny

NOVÝ PROSTOR / http://novyprostor.cz/ – pomoc lidem bez domova

GREEN BUTIK / https://www.greenbutik.cz/tag/udrzitelna-moda/ – udržitelná móda

SEMITAM / http://www.semitam.cz/ – knihařská dílna a úklidová služba

PŘESTUPNÍ STANICE / https://www.prestupnistanice.cz/ – pomoc lidem bez domova

SUE RYDER /  https://www.sue-ryder.cz// – péče o seniory

Partnerem projektu je společnost NN

STAŇTE SE PARTNEREM JA CZECH A PODPORUJTE S NÁMI VZDĚLÁNÍ MLÁDEŽE

Rozvíjejte s námi studenty

Programy JA Czech projde ročně téměř deset tisíc studentů, pomozte nám toto číslo navýšit. Přispějte s námi k rozvoji vzdělání a potenciálu mladých lidí!