Skip to the content
 

Generace Z má udržitelnost „v krvi“. Jejich projekty změní svět

PRAHA, 29. BŘEZNA 2023 – Pokud nezměníme svůj životní styl, bude Země v roce 2050 o 1,5 stupně teplejší. Své nápady na „inovace pro udržitelnou budoucnost“ představila desítka studentských týmů – finalistů programu Solve for Tomorrow. Polovina projektů patří středoškolákům z Prahy.

Češi jsou premianty v třídění odpadu, tím ale jejich snahy většinou končí. Výraznější změny ve spotřebním chování přináší lidé narození po roce 1995, tzv. generace Z. Nesnáší konzum, preferují sdílení, etickou módu i bezobalové obchody. Podle serveru World Economic Forum dokáží navíc dnešní dvacátníci své udržitelné myšlení přenést i na ostatní. „Jde o generaci, která vyrostla s technologiemi – přirozeně je ovládá a stejně přirozeně také umí přemýšlet o jejich dalším potenciálu a využití. Právě na podporu takových studentů a jejich nápadů vznikl globální program Solve for Tomorrow, který iniciuje společnost Samsung ve 40 zemích světa. Letošní ročník, společný pro Česko a Slovensko, se zaměřil na ‚inovace pro udržitelnou budoucnost‘ a potvrdil, jak důležité téma to pro mladé lidi je. Ze 70 přihlášených nápadů jsme vybrali deset nejlepších, které mají šanci na realizaci,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, manažerka CSR programů společnosti Samsung.

Principy udržitelnosti se přitom nevztahují jen na klimatická opatření a šetrnost k přírodě, mezi cíle udržitelného rozvoje podle OSN patří i kvalitní vzdělávání nebo méně nerovností ve společnosti. „Udržitelnost je a bude zásadní pro veškeré společenské činnosti či podnikatelské aktivity. A všudypřítomné technologie a inovace mohou být skvělým nástrojem, jak tyto výzvy přijmout a řešit,“ poukázala Zuzana Mravík Zelenická.

Mezi finálové projekty letošního programu Solve for Tomorrow patří například aplikace, která sleduje kvalitu ovzduší, aplikace nahrazující papírové účtenky, řešení pro recyklaci jednorázových e-cigaret, výroba ekologických patníků, aplikace proti plýtvání potravinami nebo vzdělávací aplikace pro mládež.

Jak ale uvést sebelepší nápad do praxe? Jak z něj udělat funkční produkt, který bude lidem prospěšný? Od myšlenek k prototypu vede dlouhá cesta, kterou účastníci programu ušli. „Na podzim vždy uveřejníme výzvu pro jedno- až čtyřčlenné týmy, které se mohou do programu přihlásit s hrubou představou, co a jak díky technologiím zlepšit. Poté mají účastníci přístup k rozvojovým seminářům, získají informace a podněty od odborníků, naučí se klíčovou metodologii Design Thinking, která buduje produkt na základě skutečných potřeb spotřebitelů, a zdokonalí své měkké dovednosti, především týmovou spolupráci a veřejnou prezentaci,“ popsala Zuzana Mravík Zelenická.

První ročník programu Solve for Tomorrow v Česku loni vyhrál tým KV Innovations – dva kamarádi z Plzně, kteří vymysleli systém na ochranu elektrokol před krádeží. Díky získaným kontaktům a investorům se jim podařilo dotáhnout svůj produkt ke vstupu na trh a po maturitě plánují svůj byznys rozjet na plno. „Mladí lidé obvykle touží svými nápady ‚spasit celý svět‘, ale v programu pochopí, že mnohem víc dokáží, když začnou ve svém okolí, že prosadit vlastní projekt v regionu má velký smysl a může nastartovat mnoho změn. Letošních šest finálových nápadů pochází z Česka, čtyři ze Slovenska. Společně se všichni finalisté sejdou 18. dubna, kdy budou prezentovat své prototypy odborné porotě. Vítěz bude zastupovat Českou a Slovenskou republiku na Samsung evropském online finále v červenci 2023,“ dodala Zuzana Mravík Zelenická.

 

TAB. 1: FINALISTÉ PROGRAMU SOLVE FOR TOMORROW 2022/23

NÁZEV TÝMU/video

PROJEKT

ŠKOLA

DABL

aplikace ke zlepšení finanční gramotnosti ve formě videohry

Obchodná akadémia Šurany

DUSTEE

aplikace ke sledování znečištění ovzduší

Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium, Praha 5

FOURTECH

solární dobíjecí stanice pro notebooky do škol

Stredná odborná škola techniky a služieb Levice

MENSA SIGMA

recyklace jednorázových cigaret Ceego prostřednictvím sběrných nádob + aplikace

Mensa gymnázium, Praha 6

NG INNOVATIONS

Aplikace k shromažďování účtenek MyReceipt s funkcí sledování výdajů a nákupů

Gymnázium Jana Palacha, Praha 1

PROTEENS

aplikace k zamezení plýtvání potravinami E-fridge + recepty a seznamy

Evanjelické gymnázium Jana Amosa Komenského, Košice

REFUTURE

výroba filamentů do 3D tiskáren – patníky z filamentu + plašička

Českoslovanská akademie obchodní, Praha 2

SÍŤAŘI

snížení času na sociálních sítích pomocí hry „Rostoucí/prosperující městečko"

EDUCAnet Praha 11

SYVILLO

denní ekologické úlohy zábavnou formou v aplikaci

MTAG - ZS a Gymnazium, Bratislava

UNIVERS

aplikace pro nadané studenty o akcích v okolí nebo k vytvoření komunity

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň

 

KONTAKT PRO MÉDIA:

 

Mgr. Eliška Crkovská_mediální konzultant

+420 605 218 549, eliska@pearmedia.cz

SOLVE FOR TOMORROW, www.solvefortomorrow.cz

Program Solve for Tomorrow je součástí globálního závazku společnosti Samsung ke vzdělávání mladých lidí s cílem rozvíjet problémové a kritické myšlení studentů při řešení společenských problémů současného světa. V duchu hlavní vize „Together for Tomorrow. Enabling people. Education for future generations“ umožňuje budoucím inovátorům dosáhnout jejich plného potenciálu a stát se další generací vůdců, kteří budou průkopníky pozitivních sociálních změn.

Realizátorem programu Solve for Tomorrow je nevládní organizace JA Czech, která se věnuje rozvoji podnikatelského myšlení na českých školách od roku 1992.

 

STAŇTE SE PARTNEREM JA CZECH A PODPORUJTE S NÁMI VZDĚLÁNÍ MLÁDEŽE

Rozvíjejte s námi studenty

Programy JA Czech projde ročně téměř deset tisíc studentů, pomozte nám toto číslo navýšit. Přispějte s námi k rozvoji vzdělání a potenciálu mladých lidí!