Skip to the content
 

S drogou v pití má v klubech zkušenost 33 procent lidí. Jak si svou sklenku chránit?

PRAHA, 22. ČERVNA 2023 – Nechtěná droga v nápoji je běžnou realitou nočních klubů. Setkala se s ní třetina mladých lidí. Skupina 15 středoškoláků přišla s řešením, díky kterému sbírá úspěchy v Česku i v zahraničí.

Vytvořili tzv. scrunchie gumičku do vlasů, která není jen módním doplňkem k večerní zábavě. Ve vhodnou chvíli se dá využít jako ochranný kryt skleničky proti intoxikaci drinku. „Nápad nám vnukla osobní zkušenost kamarádky, které hodil neznámý muž v klubu drogy do pití. Když jsme pak provedli průzkum mezi dalšími studenty, ukázalo se, že s podobnými praktikami se v nočních podnicích setkalo 33 procent našich vrstevníků. Sedm procent teenagerů dokonce přiznalo, že už takto nevědomě návykovou látku užili. Problém se týká především dívek, ale ani kluci nejsou výjimkou, motivem agresora bývá hlavně zneužití, kdy často dochází i ke znásilnění oběti nebo také okradení,“ popsal za tým autorů „bezpečnostní gumičky“ Albert Lepin.

Studenti 3. ročníku hradecké obchodní akademie uvedli svůj produkt na trh v rámci výukového programu JA Studentská firma, který na českých středních školách realizuje vzdělávací organizace Junior Achievement Czech (JA Czech). Pod názvem Cap-it a s mottem „Nebojte se napít!“ se parta spolužáků v září pustila do podnikání. Během školního roku vybudovali fungující byznys s udržitelnou výrobou a prodejním e-shopem. „Gumičky nejprve šily naše babičky, a to z odřezků látek, které nám poskytla česká oděvní firma. Nyní jsme navázali spolupráci s chráněnou dílnou, a posunuli tak kvalitu výroby a faktor sociálního podnikání na další úroveň. Nyní se soustředíme na prodej skrze naše webovky a pracujeme na naskladnění nových modelů. Plány máme velké a rádi bychom v podnikání pokračovali, uvidíme, jak to půjde skloubit s maturitním ročníkem,“ prozradil ředitel studentské firmy Cap-it.

Kromě on-line objednávek mají studenti odbyt také na školních akcích a na prodejních veletrzích (i v zahraničí). Už v březnu získali jako první česká studentská firma ocenění na přehlídce ve Vídni a začátkem června zvítězili v on-line finále mezinárodní soutěže Social Innovation Relay 2023 pořádaném společností NN Group a neziskovou organizací JA Europe, která rozvíjí studenty středních škol v sociálním myšlení a obecně prospěšném podnikání. „Bylo úžasné sledovat, s jakým elánem se český tým prosadil v konkurenci studentů z Japonska, Nizozemska, Řecka a dalších. Ve finále se představilo celkem 34 soutěžících z devíti zemí. Všichni s mimořádným odhodláním využít své schopnosti pro lepší budoucnost nás všech. Tým Cap-it dominoval díky své kreativitě, podařilo se jim otevřít vážné téma, které mezi mladými velmi rezonuje, a jejich produkt má už nyní pozitivní dopad na širokou skupinu lidí,“ řekl ředitel JA Czech Martin Smrž.

V Česku se tým Cap-it stal JA studentskou firmou roku 2022/23. Za sebou nechal 287 studentských firem, které v letošním školním roce vznikly na středních školách po celé republice. Vrcholem roku nabytého úspěchy bude pro zástupce týmu účast na 34. evropském finále soutěže Gen-E 2023, 11. až 14. července v tureckém Istanbulu. Zde se představí kolem 40 studentských firem, národních vítězů svých zemí. „Přípravy jsou obsáhlé, počínaje samotným představením firmy po oblečení, ve kterém budeme jako tým reprezentovat Česko. Skloubit všechny požadavky soutěže a do toho chod celé firmy je poměrně náročné, ale věříme si. Často se nacházíme v situacích pod tlakem, a jak se říká, právě tehdy vznikají nejlepší věci. To je naše motivace jet dál a nezastavovat,“ shrnul Albert Lepin.

KONTAKT PRO MÉDIA:

Mgr. Eliška Crkovská_mediální konzultant

+420 605 218 549, eliska@pearmedia.cz

JA CZECH, www.jaczech.org

JA Czech je obecně prospěšná vzdělávací organizace založená Tomášem Baťou, která již od roku 1992 realizuje na českých školách ucelenou koncepci nadstandardního vzdělávání. Formuje podnikatelské myšlení a finanční gramotnost mladých lidí, propojuje je s lidmi z praxe a pomáhá nastartovat jejich úspěšnou profesní kariéru. Ve spolupráci se školami vytváří příznivé a motivující prostředí pro rozvoj osobních dovedností v rámci podnikatelského vzdělávání studentů i učitelů. Stěžejního projektu JA Studentská firma, se závěrečným veletrhem JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU, se každoročně účastní tisíce středoškoláků.

JUNIOR ACHIEVEMENT, www.juniorachievement.org

Junior Achievement je nejstarší vzdělávací organizace na světě s rokem vzniku 1919. Působí ve více než 120 zemích světa. Zároveň byla švýcarskou institucí NGO Advisor vyhlášena jako sedmá nejvlivnější nevládní organizace světa a v lednu 2022 byla za svou práci pro rozvoj mládeže nominována na Nobelovu cenu míru. Do programů JA se každoročně zapojí 11 milionů dětí a studentů ve věku šest až 22 let.

 

STAŇTE SE PARTNEREM JA CZECH A PODPORUJTE S NÁMI VZDĚLÁNÍ MLÁDEŽE

Rozvíjejte s námi studenty

Programy JA Czech projde ročně téměř deset tisíc studentů, pomozte nám toto číslo navýšit. Přispějte s námi k rozvoji vzdělání a potenciálu mladých lidí!