Skip to the content
 

Solve for Tomorrow: V soutěži Samsungu zvítězili středoškoláci z Prahy s nápadem na „chytrý patník“

PRAHA, 26. DUBNA 2023 – Ve finále programu Samsung Solve for Tomorrow pro mladé Čechy a Slováky představilo své nápady „pro udržitelnou budoucnost“ deset studentských týmů. Zvítězil projekt středoškoláků z Českoslovanské akademie obchodní v Praze 2 – z recyklovaných materiálů zhotovili multifunkční patník, který má potenciál zvýšit bezpečnost na českých silnicích.  

O vítězi rozhodla odborná porota složená z vedení společnosti Samsung a vzdělávací organizace Junior Achievement na základě živých prezentací v inovativních prostorách smíchovské Next zone 18. dubna.

Druhou příčku obsadili gymnazisté z Bratislavy, kteří vymysleli aplikaci podněcující ekologické chování v komunitě. Třetí místo vybojovali studenti z Prahy 5 s aplikací pro lidi s respiračními, kardiovaskulárními a dalšími onemocněními sledující kvalitu ovzduší.

Na svých projektech týmy pracovaly půl roku. Začínaly s pouhou myšlenkou, jak a kde by nové technologie mohly lidem pomoci. V programu se účastníci naučili metodiku Design Thinking, zaměřenou na naplnění potřeb cílové skupiny, a podle ní s podporou mentorů svůj projekt rozvíjeli. „Vítězný tým zaujal samotným příběhem. Přihlásil se s problémem – zpracování PET lahví ve škole – a řešením – využít je na výrobu filamentů do 3D tiskáren. V rámci programu pak studenti dokázali svůj nápad posunout do úplně jiné dimenze. Z filamentu vyrobili patník s LED pásky, do kterého zakomponovali solární panel na nabíjení, větrnou elektrárnu i senzor, který spouští plašičku zvěře. Patník z udržitelného materiálu upozorní řidiče na okraj silnice světelnou signalizací a přes bluetooth zapne i následující patníky podél cesty. Studenti porotě ukázali funkční prototyp a dokonce oslovili i příslušné orgány státní zprávy, Ředitelství silnic a dálnic i neziskové organizace, které se věnují bezpečnosti na silnicích. Přesvědčili nás svým zápalem i týmovou koordinací. Projekt mají promyšlený a po drobných vylepšeních má skutečně potenciál uplatnění v praxi,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, manažerka CSR programů společnosti Samsung.

Členové všech třech úspěšných týmů byli oceněni tablety, sluchátky a chytrými hodinkami. Zároveň tyto týmy postoupily do evropského finále programu Solve for Tomorrow a také získaly pozvánku od zaměstnanců a vedení Samsungu na osobní prohlídku firemních pracovišť v Praze a Bratislavě.

Další ročník studentské soutěže pro středoškoláky z Čech a Slovenska začne s novým školním rokem, veškeré informace k přihlašování a termínům budou uvedeny na webu programu www.solvefortomorrow.cz.

 

VÍTĚZOVÉ PROGRAMU SOLVE FOR TOMORROW 2022/23

umístění

NÁZEV TÝMU/video

PROJEKT

ŠKOLA

1.

REFUTURE

výroba filamentů do 3D tiskáren – patníky z filamentu + plašička

Českoslovanská akademie obchodní Dr. Edvarda Beneše, Praha 2

2.

SYVILLO

denní ekologické úlohy zábavnou formou v aplikaci

MTAG - ZS a Gymnázium, Bratislava

3.

DUSTIFY

aplikace ke sledování znečištění ovzduší

Smíchovská střední průmyslová škola a Gymnázium Jana Nerudy, Praha 5

 

KONTAKT PRO MÉDIA:

Mgr. Eliška Crkovská_mediální konzultant

+420 605 218 549, eliska@pearmedia.cz

SOLVE FOR TOMORROW, www.solvefortomorrow.cz

Program Solve for Tomorrow je součástí globálního závazku společnosti Samsung ke vzdělávání mladých lidí s cílem rozvíjet problémové a kritické myšlení studentů při řešení společenských problémů současného světa. V duchu hlavní vize „Together for Tomorrow. Enabling people. Education for future generations“ umožňuje budoucím inovátorům dosáhnout jejich plného potenciálu a stát se další generací vůdců, kteří budou průkopníky pozitivních sociálních změn.

Realizátorem programu Solve for Tomorrow je nevládní organizace JA Czech, která se věnuje rozvoji podnikatelského myšlení na českých školách od roku 1992.

 

STAŇTE SE PARTNEREM JA CZECH A PODPORUJTE S NÁMI VZDĚLÁNÍ MLÁDEŽE

Rozvíjejte s námi studenty

Programy JA Czech projde ročně téměř deset tisíc studentů, pomozte nám toto číslo navýšit. Přispějte s námi k rozvoji vzdělání a potenciálu mladých lidí!