Skip to the content
Medailonek absolventa JA Czech
Matěj

Matěj Kapošváry

Po gymnáziu, kde se setkal se studentskou firmou, studoval Matěj robotiku a kybernetiku na ČVUT. Během studií se aktivně angažoval v absolventské organizaci JA Alumni na národní i evropské úrovni, několik let pracovně působil i v JA Czech. Už v roce 2014 se dostal k e-commerce, kdy pořádal první ročník konference ShopCamp. Svět e-commerce jej chytl a nepustil, proto v roce 2015 nastoupil do ostravské e-commerce firmy Shopsys jako brigádník na marketingovém oddělení. V roce 2016 úspěšně dokončil studia na ČVUT a nastoupil na VŠE v Praze se zaměřením na management a consulting. V Shopsysu působí do dnes, od roku 2020 jako obchodní a marketingový ředitel. Stále stojí za konferencí ShopCamp, která od té doby vyrostla na pětinásobek.

Čemu se v současnosti věnujete?

Aktuálně působím na pozici obchodního a marketingového ředitele společnosti Shopsys, která firmám pomáhá digitalizovat jejich prodeje. 

Pokud si pamatujte, jaká byla činnost vaší JA Studentské Firmy?

Naše studentská firma KPI Group, která fungovala ve školním roce 2010/2011 na Gymnáziu v Ostravě-Hrabůvce, vymyslela a vyráběla P-work, stojan umožňující práci na notebooku ve stoje nebo při chůzi. 

V čem vám pomohl Junior Achievement?

Přesto, že byla studentská firma u nás na škole nepovinným předmětem, obětoval jsem ji velké množství času, asi i proto, že jsem od spolužáků dostal důvěru celý tým vést. Studentská firma mi toho strašně moc dala. Byl to “eye-opener”, konečně jsme ve škole řešili něco praktického, skutečné problémy, a ne jen teorii. Během roku jsme si vyzkoušeli všechno od vymýšlení podnikatelského záměru, přes práci v týmu, prezentaci našich nápadů na české i mezinárodní scéně... Naučil jsem se dotahovat věci do konce a vnímat překážky spíš jako výzvy, než problémy. JA mě vybavilo zkušenostmi a kontakty, ze kterých těžím dodnes.

Co byste doporučil/a současným studentům?

Vyzkoušet všechno. Už asi nikdy v životě nebudete mít tolik času, je to skvělá příležitost říct “ano” na každou výzvu a s každou výzvou se naučit něco nového. Mi to pomohlo ujasnit si i to, co mě baví a co chci v životě dělat.

Co děláte, když se nedaří?

Myslím, že stejně jako neexistuje recept na úspěch, neexistuje ani recept na to, jak ven z dočasného neúspěchu. Někdy mi pomáhá držet se hesla “když nemůžeš, přidej”. Někdy mi pomáhá se na problém zkusit podívat více v souvislostech, jít o úrověň výš. I díky JA mám bohatou síť kontaktů, na které vím, že se můžu obrátit. Ať už se nedaří cokoliv, je za mě klíčový mindset nevzdávat se, a byť to zní jako klišé, vnímat problémy jako výzvy a příležitost se něco naučit.

Business Fun Fact

Ke své současné pozici jsem se dostal vlastně náhodou, když jsem jako student robotiky souhlasil s tím, že pomůžu s organizací e-commerce konference. A tenhle malý souhlas mi nakonec zcela změnit můj kariérní život. I malé příležitosti můžou mít nakonec velký dopad a JA je určitě jednou z nich.

STAŇTE SE PARTNEREM JA CZECH A PODPORUJTE S NÁMI VZDĚLÁNÍ MLÁDEŽE

Rozvíjejte s námi studenty

Programy JA Czech projde ročně téměř deset tisíc studentů, pomozte nám toto číslo navýšit. Přispějte s námi k rozvoji vzdělání a potenciálu mladých lidí!