Skip to the content
Medailonek absolventa JA Czech
Daniel

Daniel Galandr

Daniel Galandr vystudoval Obchodní akademii v Opavě a získal titul inženýra ekonomie na Podnikohospodářské fakultě Technické Univerzity v Liberci. V průběhu kariéry absolvoval také několik manažerských studijních programů na University of Florida a University of Minnesota. Od roku 2001 pracoval jako obchodník ve společnosti Papirius, kde následně působil jako obchodní manažer, personální ředitel a po akvizici společností Office Depot jako marketingový a obchodní ředitel pro CEE. V letech 2014 – 2019 působil v mezinárodní technologické společnosti 3M jako ředitel skupiny průmyslových divizí v Čechách, Maďarsku a na Slovensku a následně jako marketingový ředitel pro divizi brusiv v regionu EMEA.

 

Čemu se v současnosti věnujete?

V současné době se věnuji soukromému podnikání a koučování. Jsem majitelem společnosti GOODYSTORE, kterou jsme založili s mojí ženou a je výhradním zástupcem celé řady značek dětského zboží a nově také spolumajitelem společnosti R4Future s. r. o, která se zabývá dodávkami ochranných pomůcek pro zdravotnictví a průmyslové společnosti.

 

Pokud si pamatujte, jaká byla činnost vaší JA Studentské Firmy?

Studentskou firmu jsme založili se spolužáky na Obchodní akademii v Opavě, myslím, že v roce 1996. Pokud mě paměť neklame, založili jsme pekárnu, protože jsme byli přesvědčení, že tam se nedá prodělat. Dokonce si mě spolužáci vybrali jako prezidenta studentské firmy. V devadesátých letech bylo podnikání výrazně jiné než nyní, každopádně jsme to brali velmi vážně a bojovali o každou korunu zisku.

 

V čem vám pomohl Junior Achievement?

Byl to první kontakt s pojmem podnikání a také první ochutnávka toho, co se například při založení společností děje.  To co nabízejí programy Junior Achievement bych doporučoval zažít každému mladému člověku. Jako prezident studentské společnosti jsem brzy jistil, jak obtížné je řídit tým lidí, pochopil jsem, že i dobrá myšlenka může skončit neúspěchem, pokud si neuhlídáte rozdělení a plnění jednotlivých úkolů a naopak, naučil jsem se, že dělat obyčejné věci dobře, může přinést úspěch.

 

Co byste doporučil současným studentům?

Střední a vysoká škola jsou ta nejlepší místa, kde člověk může začít podnikat nebo si to alespoň vyzkoušet. K podnikání patří i prohry a neúspěchy, čím dříve člověk začne, tím víc času na sbírání zkušeností. Zároveň méně riskuje, nemá takové závazky a rozhodně má méně omezení. Možností, jak začít, je dnes více než kdykoliv předtím, ale o to je důležitější věnovat se něčemu, co přináší reálnou hodnotu zákazníkům. Někoho může bavit vybudovat start-up, jehož jediným smyslem je, aby ho někdo koupil, ale opravdové podnikání je o tvorbě reálné přidané hodnoty. To nejdůležitější je však začít.

 

Co děláte, když se nedaří?

Já jsem celoživotní sportovec. Ve 40 letech si plním i své sportovní sny a pořád závodím v triatlonu, celkem úspěšně i na mezinárodní úrovni. Jsem proto zvyklý na neúspěch, respektive mě sport naučil, že úspěch stojí obrovské množství práce, vytrvalosti, úsilí a vůle. V businessu je to stejné. Trvalé hodnoty a dlouhodobý úspěch jsou výsledkem vytrvalosti a ochoty vystoupit z komfortní zóny. Jistě, velkou roli hraje štěstí, ale pokud je úspěch postavený pouze na něm, nikdy není dlouhodobý. Když se mi nedaří, vzpomenu si na těžké chvíle v závodech nebo při trénincích a na to, kam mě lidsky nebo sportovně posunuly. Krize přijde vždy, je jen otázkou, jak se k ní člověk postaví.

 

Business Fun Fact

K 40. narozeninám jsem si dal jako dárek výpověď z vrcholné pozice v mezinárodní společnosti, abych mohl jít budovat vlastní podnikání, dokud jsem ještě mladý a produktivní. Po dvou letech jsem ještě nelitoval ani minutu.

STAŇTE SE PARTNEREM JA CZECH A PODPORUJTE S NÁMI VZDĚLÁNÍ MLÁDEŽE

Rozvíjejte s námi studenty

Programy JA Czech projde ročně téměř deset tisíc studentů, pomozte nám toto číslo navýšit. Přispějte s námi k rozvoji vzdělání a potenciálu mladých lidí!