Skip to the content

Proč se stát mentorem?

Často slyšíme důvody, proč se lidé nestávají mentorem. Nemám čas. Nemám správné dovednosti. Moje osobnost není vhodná.

Z velké části se jedná o výmluvy, nikoli důvody. Všichni máme více času, dovedností a zkušeností, než si myslíme, a při správném tréninku se může kdokoli naučit být dobrým mentorem. A tuto svou novou schopnost aplikovat ve svém zaměstnání.

Než se rozhodnete z jakéhokoli důvodu, abyste řekli „ne“, zvažte nejprve těchto 10 důvodů, proč říct „ano“ mentorování studentských firem pod hlavičkou Junior Achievement.

1. Staňte se lepším Lídrem (Vůdcem)

Naučit se pracovat s lidmi, s nimiž nemáte přirozené spojení, prokazovat trpělivost s těmi, kteří potřebují vedení a podporu, pomáhat lidem vymyslet nejlepší cestu vpřed. To všechno jsou charakteristiky skvělého lídra. Zároveň všechny tyto dovednosti můžete získat prostřednictvím mentoringu. Čím více budete pracovat na vedení jednotlivců, tím více se vylepšíte ve vedení velkých týmů.

2. Zjistěte více o své společnosti nebo profesi

Každý jsme specialistou ve své profesi, ale co vlastně víme o výzvách, účelu a každodenní pracovní zátěži jiných týmů? Mentoring je skvělý způsob, jak rozšířit svůj rozhled a získat přehled o tom, co se děje v jiných oblastech. To vás vybaví pro to, abyste činili zdravější a ucelenější rozhodnutí. Pokud mentorujete studentské společnosti, můžete požádat kolegu specialistu z vaší firmy, aby vám pomohl poradit studentům - tímto s ním dokážete navázat kontakt nejen na pracovní ale i na osobní úrovni.

3. Zlepšete vaše šance na kariérní posun

Gallupův ústav sledoval po dobu 10 let kariérní postup více než 5000 zaměstnanců. Ti, co byli mentory, byli 6x častěji povýšeni než ti, kteří to neudělali, a s o 20% větší pravděpodobností získali vyšší plat. Stále si myslíte, že mentoring jsou jen řeči?

4. Získejte nové perspektivy a nové nápady

Mentoring je jedinečná příležitost vystoupit z běžného okruhu svých přátel, spolupracovníků a sociálních médií. Přes mentoring můžete zjistit, jak vypadá svět očima někoho jiného. Nové perspektivy vedou k novým nápadům a kdo ví, kam nové nápady mohou zavést vás?

5. Cvičte emoční inteligenci

Emoční inteligence je klíčovým rozlišovacím prvkem pro kariérní postup, ale také může zlepšit vaše vztahy mimo kancelář. Jako mentor musíte zjistit emoční stav druhé osoby a reagovat na něj empaticky. Tím v konečném důsledku cvičíte i vaši emoční inteligenci.

6. Vytvořte budoucí lídry (vůdce)

Většina z nás touží po sobě něco zanechat.  A jaký odkaz je lepší než být součástí formování budoucích lídrů (vůdců)? Naše mladá generace chodí do škol, které jsou odtržené od potřeb současné ekonomiky. Vy už máte něco za sebou a můžete jim přiblížit, co je čeká v blízké budoucnosti. Můžete jim pomoci velmi rychle nastartovat kariéru.

7. Položte prst na puls mladší generace

Různé generace myslí a jednají odlišně. Pokud chcete být efektivním vůdcem, musíte pochopit, jaký je pohled mladší generace, a kde mohou organizaci změnit. Mentorský vztah nabízí jedinečný pohled na tyto generační rozdíly. Nikdy nevíte, zda tento nový pohled nebudete moci využít i ve vaší kariéře či vaší společnosti.

8. Změňte něčí svět

Pamatujete si na učitele, trenéra nebo bývalého šéfa, který řekl nebo udělal něco, co změnilo trajektorii vašeho života? Toto je vaše šance udělat to samé pro někoho jiného. Ne každé mentorské partnerství mění život, ale vidíme toho dost, abychom věděli, že každý mentor má potenciál vyvolat překvapivé změny.

9. Ukotvení lekcí, které jste se již naučili

Neexistuje lepší způsob, jak uložit své znalosti, než prostřednictvím předávání a formulování svých zkušeností. Vy jste si už prošlapali svou cestu. Už víte jak najmout správnou osobu, jak zvýšit ceny nebo vyjednat těžkou smlouvu. Přenesením těchto znalostí na další osoby si vyjasníte své postoje a uložíte si tyto lekce pro sebe.

10. Cítit se sám dobře

Říkejte si, že mentoring děláte jen pro svůj životopis, ale mohu vám zaručit, že jakmile se stanete mentorem, převládne ve vás „dobrý pocit“ a ten zůstane hlavním motorem, proč mentorování děláte.

 

A jak je to s tím časem?

Mentor JA Studentské Firmy

  • "Věnuje" zhruba 2-3 hodiny svého času měsíčně v období od září do března. Celkem tedy 15-20 hodin do roka. Může samozřejmě i víc ale 15-20 hodin je doporučené minimum
  • Realizuje se studenty několik setkání "face2face", ale většinu lze realizovat prosřednictvím moderních komunikačních nástrojů (TEAMS, ZOOM atd..)

 

Už jste přesvědčení? Dole můžete vidět "finální produkt" v podobě studentů na JA Veletrhu.

STAŇTE SE PARTNEREM JA CZECH A PODPORUJTE S NÁMI VZDĚLÁNÍ MLÁDEŽE

Rozvíjejte s námi studenty

Programy JA Czech projde ročně téměř deset tisíc studentů, pomozte nám toto číslo navýšit. Přispějte s námi k rozvoji vzdělání a potenciálu mladých lidí!